| Allt | Entreprenad | Produkter & material | Konsulttjänster |
Vad:
|
Var:
|
|
|
|
|
AB SLS Gruppen
Företagsuppgifter
Grunddata
| Företagsnamn: | AB SLS Gruppen |
|---|---|
| Organisationsnr: | 556331-2981 |
| Typ av kontor: | Huvudkontor |
| Bransch: |
Entreprenadtjänster - Undertak, undertaksarbete Produkter och Material - Akustiktak - Akustikväggar - Glasinredningar - Glasväggar - Innertak, väggsystem, tillbehör - Installationsgolv - Systemväggar - Undertakssystem - Väggskivor |
Presentation: |
SLS Gruppen AB har försäljning och uför montering av undertak, sandwichelement, systemväggar, glaspartier, dörrpartier, utfacksväggar och installationsgolv. I vår miljöpolicy ingår att ta ansvar för människa och natur. Därför använder vi och våra leverantörer miljöriktiga material. Våra montörer ingår i ett rikstäckande nätverk och är väl insatta i våra produkter. Vi projekterar och finns alltid till hands för att hjälpa till med entreprenad och projektering av olika objekt. Vårt kvalitetskontrollsystem besiktigar råmaterial, precision, ytbehandling etc för att slutresultatet ska tillgodose kundens behov och krav. Vi samarbetar med en rad leverantörer: Ecophon, Roxull, Danoline, Gyproc(Gyptone), Träullit, Itaab, Tego System, CDC, SSC Skellefteå, Nordic Dörrfabrik, Ruuki, Thermisol, Isolamin. Vi har även monteringsföretaget SLS Montasje A/S i Norge. Innertak, Akustiktak, Industriakustik, Gipsväggar, Väggpartier, Väggskivor, Fasadelement. |
Kontaktuppgifter
|
|
Företagsdata
|
|
Sökord
| Försäljning Undertak, Sandwichpaneler, Väggsystem, Systemväggar, Glaspartier i trä, Utfacksväggar, Dörrpartier i trä. |
Produkter
Vi arbetar med undertak som ger rätt atmosfär och rätt akustik, integrerat med arkitektur och inredning.
SLS Gruppen har välutbildade montörer med lång erfarenhet och stor miljömedvetenhet. Montörerna vidareutbildas kontinuerligt för våra kunders krav och behov.
Väggsystem utan gränser - Val av färg och träslag är numera nästan obegränsade. Allt ifrån väggpartier i valfria NCS - kulörer till träslag som ljus bok och mörk ek.
Glas i kombination med moderna byggmaterial ger obegränsade möjligheter att skapa funktionell och trivsam arbetsmiljö med funktion och design. Glaspartier ger en spännande arkitektur med ljus och harmoni i inredningen.
Sandwichpaneler för vägg tak och kylrum/frysrum. Vi arbetar med produkter av mycket hög kvalitet och finish. Panelerna är givetvis godkända och anpassade för den Skandinaviska marknaden.














